Ubezpieczenie OC zawodowe – ochrona interesów swoich i klientów

Ubezpieczenie OC zawodowe jest szczególnym rodzajem ubezpieczenia, który w swym zakresie obejmuje ochronę ubezpieczeniową w związku z wykonywaną pracą zawodową

Autor zdjęcia: Airsoftpal.com

Ubezpieczenie OC zawodowe jest szczególnym rodzajem ubezpieczenia, który w swym zakresie obejmuje ochronę ubezpieczeniową w związku z wykonywaną pracą zawodową. Ubezpieczenie takie dedykowane jest wprawdzie przedstawicielom zawodów cechujących się szczególnym stopniem ryzyka, nie oznacza to jednak, że wykonując czynności mniej ryzykowne nie można pokusić się o wykupienie takiego ubezpieczenia.

Obowiązek, czy dowolność?

 

Istnieje wprawdzie szereg zawodów, w których to posiadanie OC zawodowego jest wręcz koniecznością. Są to między innymi:

  • Lekarze,
  • Ratownicy medyczni,
  • Adwokaci
  • Radcowie prawni,
  • Notariusze,
  • Doradcy podatkowi,
  • Architekci,
  • Inżynierowie
  • I tak dalej.

Obowiązek ten nałożył na nich ustawodawca, wyznaczając również kary za nie posiadanie takowego ubezpieczenia. Najczęściej więc izby i zrzeszenia przedstawicieli tych profesji dbają o to, by każdy z ich członków ubezpieczenie takie posiadał. Korzyścią w takim przypadku jest również to, że przystępując do takiego ubezpieczenia grupowego liczyć można się ze znacznie mniejszymi kosztami i korzystniejszymi warunkami.

Dla chcących się ubezpieczyć

Wiele osób na których nie jest nałożony przymus posiadania ubezpieczenia OC zawodowego, decyduje się jednak na ich dobrowolne wykupienie. Zyskują na tym bowiem nie tylko wizerunkowo w oczach swoich klientów dając im pewność skuteczności dochodzenia ich roszczeń, ale też i zapewniają sobie i swoim pracownikom większy komfort pracy. Można bowiem skupić się na tym, co trzeba wykonać, nie zaprzątając sobie głowy tym, czy nie będzie to związane z jakimś ryzykiem.

Wszak do wypadków w trakcie pracy nie dochodzi tylko i wyłącznie na skutek zaniedbań i braku zapobiegliwości. Przykładem niech chociażby będą tu usługi budowlane i te powiązane z remontowaniem. Chcąc przewiercić ścianę można niechcący przebić instalację, czego skutkiem będzie zalane wnętrze. Koszty napraw są w takim przypadku ogromne, wina ewidentna, choć nieumyślna. Gdy posiada się polisę OC, można zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i to on sfinansuje jej naprawę, bądź też wypłaci stosowną rekompensatę poszkodowanemu klientowi.