Zamknij

Bezproblemowe rabaty w ogrodzie - pokochaj byliny

00:00, 20.06.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Bezproblemowe rabaty w ogrodzie, które bujne kwitną i nie wymagają pielęgnacji, marzą się każdemu z posiadaczy ogrodu. Dziś zdradzimy, jakie rośliny warto sadzić dla tego efektu.

Rośliny w ogrodzie powinny być bezproblemowe i piękne.

Bezproblemowy rabaty, a także ogród mało wymagający, wręcz samodzielny, to nieziszczalne marzenie wielu miłośników ogrodu. Niestety, wielu z nas nie wie, w jaki sposób urządzić ogród, aby nie wymagał tak wielu nakładów pracy. Często wręcz wydaje się nam, iż bujna, kwitnąca roślinność musi być opłacona ciężką pracą oraz niekończącym się grzebaniem w ziemi.

W dzisiejszym artykule chcemy zdradzić sposób na atrakcyjny ogród, bez dużego nakładu czasu i finansów.

Magia bylin

Byliny, są to rośliny, jakie pojawiają się w naszym ogrodzie na dłużej. Będą co roku odradzały się po zimie, dając coraz lepsze efekty. Byliny to gatunki wieloletnie - na zimę większość z nich traci liście, ale wiosną odbijają od bryły korzeniowej. Większość bylin jest odporna na choroby czy mróz. Ogromną zaletą jest ich szybkie rozmnażanie. Co dwa lata, czasami nawet co sezon możemy wykonywać podziału bryły korzeniowej bylin, i w ten sposób zyskiwać nowe sadzonki. Dlatego szybko uda nam się wypełnić nimi ogród, nawet, jeżeli kupiliśmy tylko kilka sadzone. Dodatkowo byli ny dają szybkie efekty. Sadząc je jesienią, albo wiosną, otrzymamy efekty w pierwszym sezonie wegetacyjnym.

Rabaty bylinowe czynią ogród pięknym.

Reasumując, do zalet bylin możemy zaliczyć :

 • szybkie efekty,
 • zdrowie i odporność,
 • ogromny wybór,
 • łatwe rozmnażanie,
 • pozostają w ogrodzie na wiele lat.

Rabaty bylinowe to doskonałej towarzystwo wszelki zakątków wypoczynkowych. Taras w ogrodzie zyska piękną scenerię, gdy w jego otoczeniu założymy kwitnącą rabatę.

Stoły w sąsiedztwie ładnych roślin, stworzą miejsce przyjazne do relaksu.

Ustawienie na tarasie stołu ogrodowego z ławkami, sprawi, ze będziemy delektować się tym widokiem bardzo często. Meble ogrodowe będą stanowić idealny pretekst do wypoczynku na tarasie. Wygodne komplety mebli, stoły ogrodowe czy ławki zachęcą do relaksu w ogrodzie. Z rabatami z bylin, które mają swobodny charakter, są bardzo naturalne i delikatne, doskonale skomponują się naturalne materiały. Drewno i rattan we wszelkich postaciach.

Na tarasie czy w ogrodzie doskonale sprawdza się drewno - jako podłoga, meble, które idealnie pasują do naturalnego charakteru tego miejsca.

Podłoga tarasu wykonana z drewnianych desek czy paneli z drewna, będzie idealnie harmonizować z ogrodem. Kwitnące i barwne rośliny stanowić będą doskonałą oprawę dla wszelkich uroczystości prowadzonych w ogrodzie.

Tajemnice rabat bylinowych

Starając się stworzyć w swoim ogrodzie rabatę bylinową, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Tylko gdy je uwzględnimy, rośliny będą zdrowo rosły i dadzą nam spektakularne efekty. O czym musimy pamiętać? Ważne są następujące dwa kroki :

 1. doskonała gleba, wzbogacona w kompost, obornik,
 2. dopasowanie roślin do warunków siedliskowych,
 3. starajmy się stworzyć kompozycję, zaplanujmy wygląd rabaty.

Byliny rosną na danym stanowisku przez wiele lat - dlatego przed posadzeniem ich na miejsce docelowe, musimy zadbać o doskonałej jakości glebę. Byliny intensywnie rosną, więc nie możemy pozbawiać ich substancji odżywczych. Glebę w jaką planujemy posadzić rośliny zasilamy kompostem, obornikiem naturalnym. Jeżeli jest to gleba ciężka, gliniasta - wymieszamy ją z piaskiem i kompostem, to ją rozluźni. Jeżeli gleba jest zbyt sucha, dodajemy odrobinę torfu odkwaszonego.

Wzbogacona w wartości odżywcze gleba pozwoli rośliną doskonale się rozwijać.

Ławeczka w przyjemnym miejscu sprzyja wypoczynku.

Warunkiem zdrowego rozwoju roślin na stanowisku, jakim je posadzimy, jest ich dopasowanie do tego miejsca. Mamy kilka grup roślin - na terenie słoneczne, cieniste, suche, czy podmokłe, do miast, pod drzewa i wiele innych. Musimy dobrze dobrać grupę jaką chcemy zastosować. Dodatkowo rośliny rosnące obok siebie powinny mieć podobne wymagania - na przykład wymagają zasilenia na wiosnę, albo chcą mieć sucho. Tylko tak dopasowana dos stanowiska, przemyślana kompozycja, będzie zdrowa, atrakcyjna, udana.

Pomimo, iż często rabaty bylinowe wyglądają na niedbale urządzone, to ich kompozycja jest dość przemyślana. Starajmy się wybierać rośliny ładnie się ze sobą komponujące, które będa atarkcyjne cały rok. Delikatne trawy i mocne rozchodniki, lub fioletowe kocanki, szałwię, i czosnki ozdobne. Rabata bylinowa przez wiele lat będzie zdobić nasz ogród, musi więc być atrakcyjna przez cały rok. Starajmy się wybierać gatunki roślin, jakie się uzupełniają. Planujemy tak, aby ogród był barwny i ciekawy przez cały rok. Nie musimy starać się zaplanować całej rabaty czy ogrodu kwitnącego przez cały sezon. Wystarczy, ze zakwitnie na jedna czy dwie ciekawe rośliny w danym czasie. Stosujmy rośliny, które będą nas zaskakiwać. Starajmy się również nie usuwać na zimę suchych kwiatów, źdźbeł trawy, liści. Jest to bowiem źródło pokarmu dla ptaków, czy innych zwierząt,a także schronienie przed mrozem.

Krok po kroku - załóż rabatę z bylin

Jak założyć rabatę z bylin? To prostsze niż myślisz

 1. Przygotuj obrys rabaty, wyznacza jej granice - na przykład za pomocą sznurka i drewnianych palików.
 2. Dokładnie przekop ziemię, usuwając chwasty, korzenie, kamienie, czy inne zanieczyszczenia. Dobrze jest ten etap wykonać jesienią, a rośliny sadzić na wiosnę.
 3. Ureguluj warunki glebowe rabaty - zasil kompostem, obornikiem, dodaj piasku lub torfu. Całość dokładnie wymieszaj. Pamiętaj, dodając coś do rabaty, musisz odjąć taką objętość “złej ziemi” inaczej arabat się podniesie.
 4. ustaw donice z roślinami i upewnij się, że ich gęstość, ilość jest wystarczająca.
 5. Posadź byliny. Zacznij w takim miejscu, aby nie było konieczne przechodzenie nad nimi już po posadzeniu, co pomoże unikną cuszkodzeń. Byliny w donicach przed posadzeniem należy dobrze podlać. Wykop otwór o wysokości bryły korzeniowej, delikatnie umieść tam roślinę, a następnie przesyp, podlej i lekko ugnieć.
 6. Załóż system nawadniania - nie jest konieczny, ale znacznie ułatwia pracę.
 7. Podlej rabatę po posadzeniu.
 8. Wyściółka rabatę - korą lub żwirem. Ściółka ogranicza występowanie chwastów, jak również utrzyma wilgoć w glebie, ogranicza parowanie, i chroni przed nagrzewaniem czy przemarzaniem korzeni roślin. Jest równiez dekoracyjna. Tworzy jednolite tło dla roślin.

Czy pielęgnacja jest konieczna?

Rabaty bylinowe nie są bardzo wymagające. Po kilku sezonach stają się samowystarczalne. W kilku pierwszych będą wymagać:

- regularnego usuwania chwastów, które stanowią dla bylin konkurencję. gdy już się rozwiną, chwasty nie będą miały miejsca.

- ochrony na zimę, zwłaszcza w pierwszym roku. Najlepiej jest przykryć byliny stroiszem z igliwia, już matami ze słomy.

W dalszych latach byliny mogą wymagać rozsadzania,w momencie, kiedy zbytnio się rozrosną.

Jakie rośliny na rabaty bylinowe dla początkujących?

Istnieją rośliny, które są mało wymagające, trwałe i piękne. Zaliczymy tu:

- rozchodnik,

- jeżówki,

- rudbekie,

- begonie,

- przetacznik,

- werbena,

- szałwia,

- kocimiętka,

- ułudka wiosenna,

- krwawnik,

- liatra kłosowa,

- irysy,

- liliowce,

- hosty.

Taka gama daje nam wiele możliwości aranżacji naszej przestrzeni ogrodowej.

Ogród dla zapracowanych powinien dawać satysfakcję i zadowolenie, pomimo braku wielkiego zaangażowania w pracę. Dlatego rabaty bylinowe - doskonale trwałe, barwne i odporne, sprawdza się w tej funkcji doskonale.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (8)

OlgaOlga

0 0

Byliny... Przepiękne! 12:05, 06.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZuzannaZuzanna

0 0

Super sposoby! Faktycznie, nie da się narobić przy takich ogrodach, świetne~! 16:35, 24.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Karolina Karolina

0 0

Mam rabaty już hodowane od kilku lat, jestem z nich bardzo zadowolona, naprawdę mało pracy przy nich, nie to co w przedogródku... Czy ktoś również ma na to pomysł? Tam co tydzień można chodzić i wyrywać chwasty... 10:07, 25.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JagodaJagoda

0 0

Ciekawe podejście do tematu! Nie sądziłam, że w końcu znajdę coś dla siebie :-) 15:59, 24.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Magdalena SMagdalena S

1 0

Szukałam czegoś oryginalnego i to był strzał w dziesiątkę! Nie wszędzie można zobaczyć pełen ogród bylin o różnych barwach - to jest to! 11:11, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

0 0

I już mam pomysł na początek wiosny, dziękuję za wskazówki 11:30, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KorneliaKornelia

0 0

Świetnie również wyglądają w okresie zimowym, a szczególnie przepiękne trawy przykryte słomą.. .coś pięknego! 10:14, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgaIga

0 0

Te byliny wyglądają cudownie! 11:13, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© 24rypin.pl | Prawa zastrzeżone