Zamknij

Jak uniknąć kar za przekroczenie czasu pracy kierowcy zawodowego?

14:43, 19.07.2018 | L.S
Skomentuj

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca zawodowy nie może przekraczać określonego czasu pracy w ciągu dnia, a także musi przestrzegać czasu przerw i odpoczynku. By jeszcze łatwiej kontrolować, rozliczać i planować czas pracy kierowców, firmy coraz częściej stosują specjalne oprogramowanie.

Zarówno kierowca zawodowy, jak i jego pracodawca powinni pamiętać o tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy.

Kierowca, który ich nie przestrzega i pracuje znacznie dłużej niż powinien, jest bardziej śpiący, zmęczony, zdekoncentrowany i zwiększa się wtedy ryzyko popełniania przez niego poważnych błędów. W związku z tym stanowi on zagrożenie na drodze dla siebie, a także dla innych uczestników ruchu.

Co więcej, na nieprzyjemne konsekwencje wynikające z nieprzestrzegania czasu pracy narażony jest również pracodawca. Wówczas odpowiednie służby mogą nałożyć na niego karę grzywny. Wobec tego systematyczna kontrola czasu pracy jest bardzo ważna, aby zarówno kierowca, jak i jego pracodawca nie narażali się na żadne niebezpieczeństwo.

Jak kontroluje się czas pracy kierowców?

Kontrola czasu pracy kierowcy zawodowego może być przeprowadzona przez rożne służby, między innymi przez Inspekcję Transportu Drogowego, przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, przez Policję.

Podczas kontroli kierowca ma obowiązek pokazać dane z tachografu, w tym także swoją kartę kierowcy. Na podstawie tych informacji określa się, jak długo jest już na drodze, a także, czy przestrzega on odpowiednich limitów czasu pracy, przerw i odpoczynku.

Oczywiście, nie można w żaden sposób niszczyć, fałszować czy manipulować urządzeniem prowadzącym rejestrację czasu pracy. Nawet w przypadku odłączenia zasilania możliwe jest naliczenie kary, ponieważ w tachografie pojawi się wtedy zapis błędu.

Łatwiejsza kontrola czasu pracy dzięki systemom informatycznym

Pracodawca, aby zapobiec przekroczeniu limitów czasu pracy przez kierowcę zawodowego, powinien specjalnie planować czas jego pracy. Nie trzeba jednak robić tego na kartce z ołówkiem w ręku. Teraz wsparciem są nowoczesne systemy informatyczne, które pozwalają na znacznie łatwiejsze prowadzenie działalności w branży transportowej, spedycyjnej.

Jednym z tego typu systemów jest system INFIS, który bazuje na wykorzystaniu systemów monitoringu GPS oraz zdalnego odczytu i przesyłu danych z tachografów i kart kierowcy. Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie stałego monitoringu pozycji pojazdów, a także czasu pracy kierowcy, ponieważ dostęp do tych informacji jest natychmiastowy i dostępny przez 24 godziny bezpośrednio w programie na komputerze albo urządzeniu mobilnym – smartfonie, tablecie. Jeśli osoba zarządzająca flotą widzi, że kierowca ma przekroczyć albo już teraz przekroczył czas pracy, może szybko zareagować.

System służący do kontroli czasu pracy od firmy INFIS pozwala również na łatwiejsze rozliczanie czasu pracy kierowców – wówczas możliwe jest precyzyjne określenie, jak długo kierowca był w pracy, co pozwala na szybkie przygotowanie rozliczenia za dany okres.

Co więcej, dzięki oprogramowaniu tego rodzaju przedsiębiorcy mogą znacznie łatwiej planować najlepsze dla kierowców trasy, które nie będą powodowały naruszenia norm czasu pracy. W rezultacie możliwe jest zmniejszenie ryzyka naliczenia kar za przekroczenie czasu pracy.

Więcej informacji o systemie można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.infis.pl/rozliczanie-czasu-pracy-kierowcow/.

Podsumowując, jeśli przedsiębiorca chce uniknąć kar za naruszenie czasu pracy kierowcy zawodowego, powinien pomyśleć o wdrożeniu nowoczesnego oprogramowania – z nim kontrola i rozliczenia są jeszcze prostsze!

(L.S)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© 24rypin.pl | Prawa zastrzeżone