Zamknij

Prawo poszkodowanego rowerzysty do uzyskania odszkodowania

17:58, 30.07.2018 | L.S
Skomentuj

Przyglądając się ulicom polskim miejscowości można dojść do wniosku, że w ostatnich latach nastąpił prawdziwy renesans sportów rowerowych.

Przemieszczenie się na jednośladzie stało się modnym sposobem spędzania wolnego czasu zarówno w pojedynkę, jak i w gronie rodziny, czy znajomych. Jednak rower nie jest tylko środkiem służącym wypoczynkowi – w zatłoczonych centrach miast to doskonała metoda szybkiego przemieszczania się. Stąd też wielu pracowników, czy studentów wybiera właśnie rower, jako najszybszy i najzdrowszy środek lokomocji. Niestety wraz z tymi trendami nie wszędzie nastąpił rozwój infrastruktury pozwalającej na bezpieczne używanie jednośladów. Dlatego warto, aby rowerzyści znali swoje prawa.

Bezpieczeństwo rowerzystów – wyzwanie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego

W różnego rodzaju dyskusjach dotyczących ruchu drogowego rzadko podejmuje się tematykę dotyczącą cyklistów. Tymczasem rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego – posiada zarówno swoje prawa, jak i obowiązki oraz musi podporządkować się zasadom panującym na drodze. Oczywiście nie sposób wymienić je wszystkie, natomiast warto wskazać na najważniejsze. Przede wszystkim każdy rowerzysta musi pamiętać o wyposażeniu się w wymagany prawem sprzęt, który umożliwia bezpieczne poruszanie się na rowerze, tj. co najmniej jedną lampkę przednią o świetle żółtym bądź migającym, jedno światło tylne czerwone odblaskowe oraz czerwone o świetle ciągłym lub migającym. Każdy rowerzysta bezwzględnie powinien posiadać kask oraz stosować się do zasad wynikających z Kodeksu drogowego. Oczywiście odpowiada także za szkody przez siebie spowodowane, w tym zdarzenia drogowe. Z drugiej strony każdy rowerzysta – jeżeli stał się ofiarą wypadku – ma prawo domagać się od sprawcy stosownego odszkodowania. Niestety wielu rowerzystów nie dochodzi swoich praw, być może jest to spowodowane niewiedzą, że jako pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego mają prawo do odszkodowania na takich samych zasadach, jak wszyscy inni poszkodowani wypadkami.

Zasady dochodzenia odszkodowania przez poszkodowanego rowerzystę

W przypadku szkód komunikacyjnych nie obowiązują żadne specjalne zasady dochodzenia odszkodowania, a więc należy stosować w takich przypadkach przede wszystkim przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tą ustawą każdy, kto wyrządził drugiemu szkodę obowiązany jest do jej naprawienia. Oczywiście w sytuacji, gdy sprawcą jest kierujący pojazdem mechanicznym roszczenia odszkodowawcze należy kierować przede wszystkim do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma on wykupioną polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak wskazuje specjalista z Kancelarii Kompensja również rowerzysta poszkodowany w zdarzeniu komunikacyjnym powinien skierować swoje roszczenia do ubezpieczyciela sprawcy. Jednak w tego typu sprawach najczęściej duże znaczenie ma ustalenie ewentualnego przyczynienia się rowerzysty do spowodowania wypadku. Stąd też w perspektywie procesu odszkodowawczego duże znaczenie ma fakt, czy sam rowerzysta zachowywał się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

(L.S)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© 24rypin.pl | Prawa zastrzeżone