Zamknij

Wady i zalety pracy zdalnej

10:10, 23.10.2018 | Materiał Partnera

Praca zdalna to rodzaj pracy, którą możemy wykonywać u siebie w domu lub dowolnym miejscu poza siedzibą firmy. Na pierwszy rzut oka wydaje się to, być idealnym rozwiązaniem. Czy rzeczywiście taki rodzaj zatrudnienia nie posiada wad?

Praca zdalna zwana jest czasami e-pracą lub telepracą. Może to być praca wykonywana na podstawie umowy o pracę. Zwykle jednak pracodawcy podpisują z pracownikiem umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Osobę ją wykonującą nazywamy freelancerem. Określenie to związane jest z większą swobodą dotyczącą ilości czasu i pory poświęconej na wykonywanie swojej pracy.

Zalety pracy zdalnej

O zaletach pracy zdalnej wiedzą nawet ci, którzy w ten sposób nigdy nie pracowali. Pierwszą i najważniejszą dobrą jej stroną jest brak konieczności codziennego dojazdu do miejsca zatrudnienia. Czas poświęcony na to, spokojnie można wykorzystać na pracę w domu. Ważne jest również to, że takie dojazdy wiążą się z kosztami. W przypadku pracy zdalnej oszczędzamy więc nie tylko czas, ale też i pieniądze. Przykładowo zarabiając 5700 zł netto i wykonując pracę w siedzibie firmy, musielibyśmy miesięcznie wydać około 300 zł na dojazd do niej. Odliczyć należy jeszcze iloczyn stawki godzinowej i czasu poświęconego na dojazd, co daje dodatkowe co najmniej 350 zł brutto.

Drugą zaletą pracy w formie zdalnej jest swoboda. Bardzo często zdarza się, że musimy zrobić coś ważnego w trakcie godzin pracy. Jeśli wykonujemy pracę zdalną, to nie musimy nikogo prosić o pozwolenie na wyjście na godzinę czy dwie. Sami dobrze wiemy, że to, czego nie zrobimy w tym czasie, będziemy mogli wykonać później. Pracę taką możemy wykonywać nawet w nocy, nie musimy brać zwolnień, urlopu, ani obawiać się, że nie zostanie nam udzielony dzień wolny.

Spokój. To kolejna zaleta pracy wykonywanej w domowym zaciszu. Oczywiście są osoby, które lubią, gdy coś się wokół nich dzieje. Jednak dla dobra wykonywanej pracy zwykle pragniemy ciszy i odizolowania. Pracując w korporacji, nigdy nie uda nam się osiągnąć takiego stanu, zwłaszcza gdy dzielimy pokój ze współpracownikami.

Wady pracy zdalnej

Praca w firmie to nie tylko osiem godzin siedzenia przed komputerem. To także współpraca i kształtowanie relacji pomiędzy członkami zespołu. Pracownik wykonujący pracę w 100% zdalną nie ma możliwości bliższego poznania osób, z którymi współpracuje. Zdarza się, że nawet ich nigdy nie widział. Dlatego ten rodzaj pracy obciążony jest potrzebą większego zaufania zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika.

Kolejnym minusem jest potrzeba samodyscypliny. Przebywając w firmie, musimy uważać na to, co robimy, ponieważ ktoś nas ciągle kontroluje. Praca w domu wymaga samokontroli. Nie ma potrzeby stawiania się o 8:00 w miejscu pracy, ale jeśli wówczas nie rozpoczniemy wypełniania swoich obowiązków, to będziemy mieli coraz większe zaległości.

Dużą wadą pracy wykonywanej w sposób zdany są nieregularne dochody. Jeśli polega ona na wykonywaniu zleceń, które pojawiają się nieregularnie, to pracownik nie ma stałego źródła utrzymania. Pojawia się problem z nieprzewidywaniem dochodów, wzięciem kredytu lub pożyczki.

(Materiał Partnera)
© 24rypin.pl | Prawa zastrzeżone