Zamknij

Jak stworzyć ogród w stylu prowansalskim?

14:39, 19.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak stworzyć ogród w stylu prowansalskim? Jakie dodatki i meble wybrać w ogrodzie w tym stylu? Jakie rośliny pasują do ogrodu prowansalskiego? Na te pytania odpowiadamy w  naszym artykule.

Styl prowansalski pojawia się w naszym życiu częściej, niż nam się wydaje. Coraz więcej osób zaczyna interesować się tym ciekawym trendem, który swój początek bierze w południowej Francji - słonecznej, klimatycznej, wiejskiej części tego niezwykłego kraju.

Styl prowansalski możemy zaobserwować przede wszystkim w aranżacji wnętrz mieszkalnych czy też komercyjnych - zwłaszcza restauracji, kawiarni. Jednak jest to doskonały pomysł - aby taki charakter nadać przestrzeni naszego ogrodu.

Prowansja wielu z nas kojarzy się tylko z polami lawendy - nie jest to złe skojarzenie, ale na pewno trochę ograniczone, gdyż Prowansja to szerokie zagadnienie, bogate w rośliny, dodatki, kolory … Zajrzyj dalej, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej niezwykłej krainy.

Prowansja w ogrodzie - ogród w Prowansji

Takie sielskie, nieco ukryte zakątki relaksu są w ogrodzie częstym gościem.

Z czym przede wszystkim powinien nam kojarzyć się styl prowansalski? Z pewnością to co napiszę, spodoba się miłośnikom relaksu w ogrodzie. Mieszkańcy Prowansji przede wszystkim stawiają właśnie na wypoczynek w ogrodzie - jest to główna funkcja, jaką przestrzeń ogrodowa ma za zadanie spełniać. Relaks w ogrodzie to ich ulubione zajęcie, dlatego ogród powinien być do tego doskonale przygotowany. Oznacza to, że w przestrzeni prowansalskiej będziemy czuć się swobodnie, kameralnie, nasza prywatność będzie strzeżona. Natomiast w każdym zakątku czekać i kusić będą nas wygodne ławki, siedziska, miękkie poduchy, leżaki czy huśtawki. Jest to charakterystyczne dla ogrodów prowansalskich, że duży nacisk kładzie się na wypoczynkową funkcję ogrodu.

Co więc może sprzyjać naszemu wypoczynkowi w ogrodzie prowansalskim?

Przede wszystkim wygodne meble wypoczynkowe. Podstawa będą tu właśnie sofy ogrodowe, z miękkimi poduchami, szerokimi oparciami. Sprawdzają się meble uszaki - wysokie oparcia i podłokietniki są jak najbardziej pożądane. Meble wypoczynkowe to również ogrodowa ławeczka, czy drewniane krzesła, ustawione w cienistym zakątku ogrodu.

Aby stworzyć strefę wypoczynkową najlepsze będą oczywiście miejsca, w których możemy poczuć się swobodnie. Najczęściej strefę wypoczynku organizowało się na tyłach ogrodu, za domem. Tu domownicy mogą poczuć się swobodnie, ich prywatność jest chroniona. Podczas wypoczynku, zwłaszcza biernego - jak drzemka, czy po prostu leniuchowanie, chcemy poczuć się komfortowo i nieskrępowanie. Wyjście na wypoczynkowy taras najczęściej znajduje się w salonie. Dobrym pomysłem jest wykonanie podłogi z drewna tarasu drewnianego , drewno połączy salon i taras.

Drewniany płot strzeże prywatności, białe mebelki ogrodowe zachęcają do wypoczynku - doskonale pasują do Prowansji.

Służyć temu miał jeszcze jeden zabieg - który polegał na ogrodzeniu ogrodu lub przynajmniej strefy wypoczynkowej, gęstym żywopłotem. Żywopłot najczęściej tworzyły graby, ale też cisy, bukszpany. Z powodzeniem można również wykorzystać głogi, róże pomarszczone. Żywopłot skutecznie ochroni nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów czy przechodniów z ulicy. Zamiast żywopłotu oczywiście możemy zastosować inne rozwiązania - jak zabudowane ogrodzenie z drewna czy też murowane z cegły. Takie ogrodzenia są bardzo stylowe. Jeżeli nasza działka jest ogrodzona siatką, możemy zamocować na niej trwałe i bardzo atrakcyjne maty technorattanowe, które skutecznie przysłonią nasz ogród, lub jego fragment.

Jak wygląda ogród prowansalski?

Ogród prowansalski również swoim wyglądem miał sprzyjać jego głównej funkcji - czyli relaksowi. Przede wszystkim więc starano się wprowadzać do niego spokojną kolorystykę - która czyniła wnętrze harmonijnym i relaksującym. Dominowały zwłaszcza pastelowe kolory oraz kolory ziemi - beże, fiolety, biele, połączone ze spokojną zielenią, brązem. Ta paleta barw była zróżnicowana pod względem wielu odcieni, więc ogród był ciekawy, a jednocześnie lekko romantyczny. Konsekwencję w stosowaniu kolorów spokojnych można było zauważyć zarówno w doborze roślin, jak też materiałów i dodatków do ogrodów.

W ogrodzie o tym stylu dominują tworzywa naturalne. Na porządku dziennym będą więc meble z drewna, czy też wikliny. Nawierzchnie w ogrodzie to najczęściej kamień lub żwir - najlepiej z lokalnych rynków, tak aby udało się powiązać ogród z otoczeniem. Również dodatki donice są wykonane z takich naturalnych materiałów - donice z drewna wikliny czy też koce i poduszki z lnu, bawełny. Jeżeli chodzi o donice to mile widziany jest lekki bałagan, zaplanowany chaos w ich doborze. Donice powinny być podobne, ale nie identyczne. Bardzo dobrze wpisują się donice z terakoty, których ciepła barwa ziemi pasuje do stylu. Wszystko to ma sprzyjać integracji z otoczeniem i naturą, naszemu harmonijnemu wypoczynkowi w ogrodzie.

Znakiem rozpoznawczym ogrodów prowansalskich są również okiennice, umieszczone przy oknach. Często dodatki te mają nie tylko drewniany kolor, ale również są błękitne, oczy zielone.

Okiennice, aw nich kwitnące skrzynki kwiatowe pasują doskonale.

Jakie rośliny powinniśmy posadzić w ogrodzie rodem z Prowansji?

Rośliny w naszej ogrodowej Prowansji to ukoronowanie strefy wypoczynkowej. Muszą więc spełniać dwa kryteria- być mało wymagającymi i pachnieć.

Małe wymagania roślin pozostawią nam więcej czasu na relaksu. W pielęgnacji ogrodu prowansalskiego duży nacisk kładzie się na naturalność i swobodę - pozwala się kwiatom wychodzić na ścieżki, czy też chwasty traktuje się bardziej tolerancyjnie, z przymrużeniem oka.

Zapach roślin powinien być delikatny, niezbyt natarczywy, a relaksujący. Możemy więc w pobliżu strefy wypoczynku albo na rabatach stosować pachnące jaśminowce, bzy lilaki, czy też róże. Swoim aromatem oczywiście zaczaruje nas lawenda, lilie, zioła, kocimiętka, szałwia. Dopełnieniem pachnących rabat mogą być krzewy - ale powinniśmy wykorzystać ich naturalne formy. Rezygnujemy ze strzyżenia roślin w stożki czy nienaturalne kule - pozostawiamy je sobie, wykonując tylko niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Możemy wykorzystać bukszpan, jałowiec, cis, czy też romantyczne i delikatne drzewa jak wierzby, brzozy lub pachnące lipy.

W ogrodzie prowansalskim możemy posadzić również rośliny jadalne - które będą rosły na rabatach z bylinami.

Sielski zakątek do wypoczynku, w towarzystwie pięknych, pachnących roślin.

Ogród w stylu prowansalskim to doskonały pomysł na aranżację ogrodu wypoczynkowego - czy to na wsi, w mieście, czy też na działce rekreacyjnej. Nasza prywatna Prowansja szybko stanie się miejscem wytchnienia i relaksu.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© 24rypin.pl | Prawa zastrzeżone